بهینه سازی فضای منزل برای جلوگیری از اتلاف انرژی امروزه به یکی از دغدغه‌های اصلی مردم بدل شده‌است. کاهش چشم‌گیر منابع سوخت فسیلی، حفظ محیط زیست را به یکی از اصلی‌ترین مسئولیت‌های اجتماعی ما تبدیل کرده‌است. تحقیقات نشان داده‌اند که بهره‌گیری از راه‌های ساده برای جلوگیری از هدررفت انرژی نقش موثری در حفظ زمین خواهد داشت. این راهکارهای ساده می‌توانند در تمامی فعالیت‌های روزانه ما مانند خرید دکوراسیون، نورپردازی منازل، انتخاب دکوراسیون اتاق خواب، انتخاب ترکیب رنگ بندی خانه نمود پیدا کند.

تعادل گرمایی راهی برای یافتن کلید بهینه سازی

وقتی با محیط اطراف خود در تعادل دمایی هستیم، تبادل حرارت اصلا محسوس به نظر نمی‌رسد. در صورت وجود تعادل گرمایی در یک محیط، بدن ما نیز با محیط اطراف خود دارای بالانسی حرارتی است که ما را قادر می‌سازد به انجام فعالیت‌های خود بپردازیم. از طرف دیگر در صورت سرد بودن یا گرم بودن بیش از حد دمای هوا، بدن انسان به سرعت احساس ناراحتی خواهد کرد. بر هم خوردن تعادل دمایی هنگامی رخ خواهد داد که میان گرمای تولید شده توسط بدن ما و گرمایی که بدن ما به محیط می‌دهد تفاوت معناداری وجود داشته‌باشد.
“تحلیلی که درباره رابطه میان دما و عملکرد روی 24 مطالعه انجام گرفت، نشان داده‌است که عملکرد انسان هم در دمای 15 درجه و هم در دمای 30 درجه سانتی‌گراد، در حدود 10% کاهش می‌یابد. دماهای ذکر شده در نقطه مقابل دمای مطلوب بدن انسان 21 تا 23 درجه سانتیگراد قرار دارند. نتایج این تحقیق می‌تواند مدیران را برای افزایش کارآیی کارمندان خود در محل کار یاری دهد. مطابق با نتایج پژوهشی جدیدتر ثابت شده‌است که کارایی انسان در محیط‌های گرمتر 6% و در محیط های سردتر 4% کاهش می‌یابد. بنابراین می‌توان زیادتر بودن دمای محیط را مخرب‌تر از کمتر بودن آن دانست.”

بهینه سازی منزل هوم اند
حفاظت از ساکنان و ایجاد فضایی سالم یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های معماری به‌شمار می‌رود. در زمینه تعادل گرمایی این امر می‌تواند با استفاده از راهکارهای مستقیم مانند تجهیزات گرمایشی و سرمایشی یا راهکارهایی غیر مستقیم مانند استفاده از انرژی خورشیدی، تهویه مطبوع یا ترکیب صحیح مواد در طراحی‌ها و یا حتی انتخاب صحیح دکوراسیون منزل محقق شود. بهینه سازی فضای منزل از مهم‌ترین گام‌هایی است که می‌تواند علاوه بر کاهش مصرف انرژی در صرفه‌جویی هزینه‌های مصرف انرژی نیز اثربخش باشد.
در ادامه هوم اند تعدادی از این راهکارها را در اختیار شما خواهد گذاشت.

انتخاب پوشش مناسب در بهینه سازی منزل برای جلوگیری از اتلاف انرژی

پوشش خانه، نقش موثری در بهینه سازی فضای منزل برای جلوگیری از اتلاف انرژی بازی می‌کند. این پوشش مانند فیلتری بین فضای خارجی و هوای داخلی خانه عمل کرده و به همین دلیل رعایت اصول بومی در طراحی آن بسیار مهم است. برای مثال در شهرهای گرم، این سیستم باید قادر باشد تا با استفاده از بازشوها و سایبان‌های زیاد بیشترین تهویه را برای ساختمان به وجود آورد. برعکس، برای مناطق سرد پوشش خارجی ساختمان باید عبور نور خورشید و بالا رفتن دمای ساختمان را تسهیل کند. جدیدترین تحقیقات نشان داده‌اند که اتلاف انرژی در یک ساختمان، 35% از طریق دیوارها، 25% پنجره‌ها و درب‌ها، 25% از طریق سقف و 15% از طریق کف‌ها صورت می‌گیرد. این اتلاف در بهترین حالت نیز اتفاق خواهد افتاد اما وظیفه معمار آن است که سرعت اتلاف انرژی را تنظیم کند. این امر با استفاده از انتخاب مواد و تکنینک‌های مناسب برای ایجاد بشترین عایق‌بندی در ساختن سازه امکان‌پذیر است. مواد عایق‌سازی از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کنند. پشم معدنی، الیاف سرامیکی، یونولیت و پلی‌اورتان‌ها از جدیدترین و بهترین مصالح عایق‌بندی هستند. این مصالح هوای بسیاری را در منافذ خود گرفتار و از این طریق از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کنند. مهندس طراح باید میزان هدررفت انرژی گرمای را محاسبه کرده و با استاندارهای موجود مقایسه کند و از این طریق به ارزیابی مناسبی از میزان عایق بودن منزل پی ببرد.

بهینه سازی هوم اند عامل مهم دیگر اینرسی گرمایی است که در واقع به میزان ذخیره کردن دما توسط مصالح و بازپس دادن تدریجی به محیط مرتبط است. موادی که دارای اینرسی گرمایی بالایی هستند، واکنش کندی به تغییرات آب و هوایی نشان می‌دهند. این عامل، نقش تعیین کننده‌ای در مناطقی خواهد داشت که اختلاف دمای چشم‌گیری در شب و روز دارند. بنابراین در مناطق ساحلی و مناطقی با اختلاف دمایی اندکی بین شب و روز، انتخاب مواد دارای اینرسی دمایی اندک، انتخاب مناسبی است. تا از این طریق مصالح ذکر شده مانع ورود هوای گرم بیرون شوند.
عوامل زیاد موثر در جلوگیری از اتلاف انرژی، هوم اند را بر آن داشت تا شرح سایر عوامل را در مقاله جداگانه‌ای با نام مشخصات ساختمان های عایق انرژی بیاورد.

برای یافتن مقالات دیگر در زمینه بهینه سازی فضا و نورپردازی از سایت هوم اند مراجعه بفرمایید.
منبع: www.archdaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه