اگر در فیلم‌ها و سریال‌ها به سبک های دکوراسیون داخلی منازل دقت کرده‌ باشید، حتما متوجه تفاوت و تنوع معماری داخلی آن‌ها شده‌اید. این تفاوت به دلیل سبک‌های مختلف معماری داخلی مانند معماری داخلی مدرن، کلاسیک و… است. اگر بخواهید از آن‌ها الهام بگیرید یا به دنبال خانه‌ای خاص هستید، سبک‌شناسی در دکوراسیون داخلی می‌تواند در چیدمان منزل به شما کمک کند. هوم اند در این مقاله، شما را با انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی آشنا می‌کند. در نهایت سعی کنید سبکی را برای منزلتان انتخاب کنید که به روحیات شما نزدیک‌تر است. به کمک هوم اند می‌توانید راحت‌تر از تصورتان منزلتان را طراحی کنید.

سبک های دکوراسیون مدرن

در میان انواع سبک دکوراسیون داخلی، دکوراسیون مدرن بسیار پرطرفدار است که در قرن 21 با صنعتی شدن کشورها ایجاد شد. در این سبک، هدف راحتی و حذف وسایل غیرضروری است. در دکوراسیون مدرن از مبلمان و اثاثیه ساده با رنگ‌‌های خنثی استفاده می‌شود.

در این سبک باید از زرق و برق، تقارن، وسایل زیاد، ، پارچه و فرش‌های شلوغ پرهیز کنیم. و در مقابل بهتر است از رنگ‌های خنثی، مبلمانی با خطوط ساده، نورهای مخفی، پارچه و فرش‌هایی با طرح‌های ساده استفاده کنیم. همچنین در انتخاب وسایل دکوری و اکسسوری باید دقت کنیم تا به شکلی هنری و خاص باشد.

سبک دکوراسیون معاصر

این سبک شباهت زیادی به سبک های دکوراسیون مدرن دارد اما بیشتر به آن‌چه که در کشور متداول است، اتلاق می‌شود. در این سبک، بیشتر می‌توانیم از مبلمان و وسایلی که دوست داریم و راحت‌تریم، استفاده کنیم.

سبک دکوراسیون ایرانی

همه ما تا حدی با معماری ایرانی آشنایی داریم برای مثال خانه طباطبایی‌ها در کاشان نمونه‌ای از سبک ایرانی است. بدون فرش‌های دست‌بافت، پشتی‌ها، پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگی، معماری سنتی ایرانی معنایی ندارد. گچبری روی دیوارها و وجود طاقچه داخل دیوارها نیز بسیار متداول است. استفاده از آینه، شمعدان، ظروف مسی و سفالی، رومیزی‌های دستبافت و کتاب شعر حافظ در ایرانی‌تر نشان دادن خانه بسیار به ما کمک می‌کند.

سبک دکوراسیون سنتی

این سبک در مقابل سبک مدرن قرار می‌گیرد و برعکس معماری مدرن، وسایل غیرضروری و تزیینی به وفور دیده می‌شود. توجه به جزییات و شلوغی و استفاده از مبلمان و وسایل مجلل از خصوصیات بارز این سبک است. در سبک سنتی تعدد رنگ داریم و غالبا از رنگ‌های گرم و تیره استفاده می‌شود. خطوط چیدن مبلمان منزل، منحنی هستند و پارچه‌ها و فرش‌ها نقش و نگار پررنگ دارند.

سبک دکوراسیون کلاسیک

این سبک را می‌توان در دسته‌بندی معماری سنتی نیز به‌شمار آورد. اما منظور از دکوراسیون کلاسیک بیشتر دکوراسیون سنتی غربی است. گچکاری و ستون‌های بزرگ از خصوصیات معماری این سبک است و یادآور زندگی شاهانه است. همچنین وجود پرده‌های بلند، منگوله دار و سنگین و استفاده از آینه‌های قدی بزرگ از مشخصات بارز سبک کلاسیک است. استفاده از رنگ‌های خنثی و روشن به‌خصوص کرم و بژ بسیار متداول است. همچنین انتخاب مبلمان مناسب، نقش مهمی را در اجرای این سبک ایفا می‌کند که باید به صورت کاملا کلاسیک و حکاکی شده باشد. حضور وسایل غیر ضروری مانند گلدان‌های گل مانند سبک دکوراسیون سنتی به‌وفور دیده می‌شود. این سبک به دو دسته معماری انگلیسی و فرانسوی تقسیم بندی می‌شود.

سبک معماری داخلی مینیمالیستی

این سبک به معنی به حداقل رساندن وسایل است. هر آن‌چه در این سبک وجود دارد باید به اندازه و ساده باشد. معمولا رنگ‌ها یا خیلی تیره یا خیلی روشن‌ هستند.

سبک‌های دکوراسیون ساحلی

فضای باز، پنجره‌های بزرگ و نور طبیعی زیاد از ویژگی‌های بارز این سبک است. رنگ سفید و روشن، رنگ غالب این سبک است و در کنار آن می‌توانیم از تم دریایی و رنگ‌های شن و ماسه و … استفاده کنیم. استفاده از وسایل با الیاف طبیعی و چوبی بسیار در هماهنگ شدن فضا به ما کمک می‌کند.

سبک دکوراسیون خانه باغ

در این سبک مانند سبک دکوراسیون ساحلی، رنگ سفید بسیار متداول است. وجود آشپزخانه بزرگ و شومینه نیز در زیبایی خانه باغ بسیار موثر است.

سبک دکوراسیون روستایی

خانه‌هایی چوبی و وجود چوب در تمام قسمت‌های خانه و وسایل، مشخصه بارز خانه‌های روستایی است. وسایلی طبیعی مانند پوست حیوانات، شومینه چوبی و… می‌تواند در زیباتر نشان دادن فضای معماری این سبک به ما کمک کند.

سبک های دکوراسیون داخلی مصری

وجود ستون‌های کوتاه و قطور با نقش و نگار مصری از مشخصات معماری داخلی مصری است. همچنین در این سبک استفاده از سنگ‌های طبیعی نیز در فضا بسیار متداول است.

در این مقاله از مجموعه مقالات هوم اند برخی از انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی را معرفی کردیم. شناخت سبک‌های معماری داخلی به ما کمک می‌کند که هدف اصلی خود برای دکوراسیون منزل را انتخاب کنیم و در همان راستا به انتخاب وسایل، رنگ‌ها و چیدمان قدم برداریم.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد دکوراسیون داخلی ، اکسسوری ، مبلمان ، تجهیزات آشپزخانه ، چینی بهداشتی و شیرآلات از وب‌سایت هوم اند دیدن کنید.

  • سیما ملک محمدی
  • خرداد ۲۸, ۱۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه