طراحی داخلی سنتی و مدرن

وقتی در طراحی داخلی از مقایسه عناصر بزرگ و متقارن و مبلمان آنتیک و قدیمی با رنگ‌های زنده در مقابل مبلمان نامتقارن و غیر قابل پیش‌ینی با رنگ‌های خنثی صحبت به میان می­‌آید، طرفداران هر کدام از دکوراسیون­ های سنتی و مدرن اروپایی دلایل مخصوص به خودشان را بیان می‌­کنند. طرفدار هر کدام که باشید بهتر است المان‌ها و ویژگی­‌های آن را بدانید تا برای انتخاب با چشمانی بازتر و اصولی‌­تر عمل کنید. بی‌شک تلفیق صحیح این دو نوع طراحی داخلی نیز در گرو شناخت کافی و صحیح از هر کدام است.

طراحی سنتی

طراحی داخلی به روش کلاسیک، المان­‌های خود را از سبک طراحی دکوراسیون داخلی منازل در قرون 18 و 19 میلادی اروپا وام گرفته­ است. در حال حاضر روش قدیمی، با ترکیب با بعضی المان‌­های جدید جای خود را در خانه‌های مردم باز کرده ­است. در این روش راحتی و زیبایی با هم ترکیب شده‌­اند. در خانه­‌های طراحی شده با روش کلاسیک، فضا بسیار صمیمی و پذیرای میهمانان است. رنگ‌­ها طیف گسترده‌ای به خود اختصاص می‌دهند. تقریبا با تمامی رنگ‌­ها می‌توان به مجموعه‌­ای زیبا از یک دکوراسیون کلاسیک دست یافت. قرمز، قهوه­‌ای و سبز از رنگ‌های محبوب این نوع طراحی داخلی هستند. به طور معمول رنگ دیوارها خنثی انتخاب می­‌شوند تا رنگ‌های زنده مبلمان خود را بیشتر به نمایش بگذارند. در طراحی با روش سنتی تقارن نقش مهمی ایفا می­‌کند و همه چیز باید از هارمونی و ترتیب منظم و قابل پیش­بینی‌ای برخوردار باشد. بنابراین معمولا اجسام به صورت جفتی دیده می­‌شوند.

طراحی داخلی سنتی

دلیل اصلی این کار ایجاد تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی برای افزایش تمرکز مخاطب بر یک فضای شاخص مانند دیوار شاخص است. در این سبک مبلمان معمولا گوشه‌های تیزی ندارند. مبل­‌های دسته‌دار با پشتی‌های بلند منحنی برای علاقه­‌مندان به سبک سنتی مدل‌های محبوبی به‌شمار می‌روند. الگوهای به‌کار برده شده معمولا محو و کم‌رنگ هستند. استفاده از پارچه­‌های گلدار مات بسیار معمول است. بته جقه، داماسک، نواری و چارخانه از جمله دیگر الگوهایی است که برای کاغذ دیواری، مبلمان و پرده­‌ها به‌کار می‌­رود. خانه­‌های سنتی معمولا اتاق نشیمنی رسمی و کاملا مجزا دارند که با یک میز چوبی غذاخوری طویل پر شده ­است. سقف‌های منقش با زمینه سفید و دیوارهایی با کاغذ دیواری در این نوع طراحی کاربرد بسیاری دارند.

طراحی داخلی سنتی

در معماری داخلی با روش کلاسیک، هیچ المان مینیمالی وجود ندارد و تجمل بیشتر محور طراحی قرار می‌گیرد. بنابراین برای پارچه جنس­‌های نفیسی مانند چرم، مخمل و ابریشم و برای چوب انواع لوکس چوب ماهون، افرا و گیلاس بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. پرده‌های سنگین و گران‌قیمت همراه با جزییات مجلل مانند طلاکوبی یا نقره‌کوبی و سقف­‌های مغربی و صندوقی می‌توانند دکوراسیون یک منزل سنتی را کامل کنند.

طراحی مدرن

طراحی داخلی با روش مدرن به جنبشی که از اوایل قرن بیستم شکل گرفت، مربوط می­‌شود. باید توجه کرد طراحی داخلی مدرن با معاصر متفاوت است. طراحی داخلی معاصر در واقع به آن شیوه‌­ای گفته می‌شود که در حال حاظر محبوب شده­ است بدون آنکه به دوره ویژه‌­ای تعلق داشته­ باشد.

طراحی داخلی مدرن

آنچه در طراحی داخلی مدرن به‌صورت شاخص دیده می‌شود، سادگی و عناصر مینیمال است. در این سبک که از معماری آلمان و اسکاندیناوی تاثیر پذیرفته است، عملکرد مهم‌ترین عنصر است. از استفاده از وسایل غیرضروری اجتناب می­‌شود و فضاهای بسیاری خالی می­‌ماند. برخلاف سبک سنتی، در این سبک مبلمان معمولا بدون تزیین هستند. حتی المان­‌های سازه­‌ای مانند المان‌های بتنی یا تیرها نیز معمولا به‌صورت اکسپوز رها می­‌شوند. رنگ‌­های خنثی بیشتر از هر رنگ دیگری استفاده می‌شوند. رنگ خاکستری و تناژ رنگ خاکی در این دکوراسیون طرفداران زیادی دارد. فضاهای تک رنگ با اندکی رنگ زرد، قرمز و آبی برای ایجاد تضاد با خانه­‌های مدرن سازگاری بسیاری دارند. چوب‌های خام و رنگ نشده، فلزات و چرم‌های تک‌رنگ انتخاب‌های مناسبی هستند. کف‌پوش‌های چرم گاو با ترکیب رنگ‌های سفید، سیاه یا سفید، قهوه‌ای برای تکمیل دکوراسیون مدرن یک خانه مناسب هستند. در این سبک خطوط، صاف و بی انحنا و معمولا کاملا عمودی یا کاملا افقی هستند. در این سبک نور غالب نور طبیعی است بنابراین معمولا تعداد زیادی پنجره در این خانه­‌ها طراحی می‌شوند اما برخلاف سبک سنتی پنجره‌ها ساده و بدون حاشیه انتخاب می‌شوند.

طراحی داخلی مدرن

با شناخت از هر دو سبک سنتی و مدرن طراحی داخلی اروپا، هنگام تصمیم­‌گیری برای دکوراسیون خود می‌توانید المان‌­های مناسبی انتخاب کرده و برای تلفیق آن‌ها ترکیب‌های مناسب را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه