چگونه خانه را بزرگتر نشان دهیم

امروزه با توجه به افزایش قیمت مسکن و کاهش متراژ زمین به ویژه در کلان شهرها، نبود فضای کافی در خانه‌‌ها به دغدغه‌ه­ای اصلی تبدیل شده‌­است. بنابراین ارائه راهکارهایی در طراحی فضاهای داخلی که به بزرگ‌تر نشان دادن خانه کمک می­‌کنند حائز اهمیت است.

 

1. سقف را رنگ­ آمیزی کرده یا کاغذ دیواری کنید.

رنگ کردن سقف با جلب کردن نگاه به سمت باعث ایجاد خطای دید و بزرگ­‌تر به نظر آمدن فضا می‌شود.

2. برای دیوارها و کف، رنگ‌های روشن انتخاب کنید.

بر خلاف رنگ­‌های تیره که نور را به خود جذب کرده و  خانه را کوچک و دنج نشان می­‌دهند، رنگ­­ آمیزی فضا با رنگ ­های روشن به دلباز شدن فضا کمک می‌­کنند. رنگ­‌های خنثی انتخاب مناسبی هستند. اگر این رنگ‌­ها را نمی‌­پسندید می‌­توانید از رنگ‌های سبز یا آبی روشن نیز بهره ببرید.

 

3. با دور کردن مبلمان از دیوارها برای بیننده توهم فضایی بزرگ را ایجاد کنید.

چسباندن مبلمان به دیوارها، حس کوچکی فضا را به ساکنان القا می­‌کند. با فاصله دادن اسباب و اثاثیه به ویژه بزرگ­‌ترین آن‌ها حتی به اندازه چند سانتی‌متر، فضا بازتر و بزرگ­‌تر به نظر خواهد رسید. این کار را می­‌توانید با قرار دادن کنسول­‌های چوبی پشت مبلمان نیز انجام دهید.

 

4. از فضاهای پنهان و مبلمان چند کارکردی بهره ببرید.

با استفاده از مبلمان چند کارکردی می­‌توانید از فضاهای مرده به چندین منظور استفاده کنید. همچنین با اضافه کردن قفسه در نزدیکی سقف که فضایی برای گذاشتن کتاب و وسایل کوچک مهیا می­‌کند، سقف را بلندتر از واقع نشان دهید.

 

5. از قانون طالبی پیروی کنید.

طراحی داخلی قفسه

سابرینا سوتو، متخصص طراحی داخلی معتقد است اجسام کوچک‌تر از طالبی باعث شلوغی بی‌مورد فضا می‌شوند. با استفاده از گلدان‌های بزرگ، می‌توان اتاق را دلبازتر نشان داد. برای مثال با استفاده از یک مبل بزرگ به جای چند صندلی کوچک فضای یک خانه کوچک بزرگ­‌تر به نظر می‌رسد.

 

6. با استفاده از طرح‌­های نواری خانه را طویل­‌تر نشان دهید.

همانند الگوهای نواری در لباس، کف‌پوش­‌های نواری باعث می‌شوند فضا طویل‌تر به نظر بیاید. جهت نوارها را موازی با طول اتاق تنظیم کنید تا بهترین تاثیر را داشته باشد.

 

7. وسایل مختلف و کوچک داخل قفسه­‌ها را بر اساس رنگ طبقه­‌بندی کنید.

 

8. پرده‌ها را بلند انتخاب کنید.

حتی اگر پنجره‌های شما کوتاه هستند برای بزرگ­‌تر نشان دادن فضا باید از پرده‌هایی استفاده کنید که تا کف پایین می‌­آیند.

 

9. از پرده‌های روشن و نازک­‌تر استفاده کنید.

وجود نور زیاد به فضا عمق می‌­بخشد. بنابراین تا حد امکان پنجره‌ها را باز بگذارید تا فضا دلباز و بزرگ به نظر بیاید. همچنین استفاده از پرده‌های هم­رنگ با دیوار می‌تواند به بزرگ‌­تر نشان دادن اتاق کمک کند.

طراحی داخلی پرده

10. درب‌های اضافی را حذف کنید.

اگر در خانه‌ه­ای زندگی می­ کنید که برای مثال میان اتاق پذیرایی و حال درب غیر ضروری‌ای وجود دارد با درآوردن آن از چارچوب می‌­توانید فضا را بزرگ­‌تر جلوه دهید.

 

11. از آینه زیاد استفاده کنید.

استفاده از آیینه و شیشه در طراحی فضای داخلی علاوه بر اینکه هم‌اکنون بسیار محبوب و باب است، باعث ایجاد خطای دید شده و خانه را بزرگ‌تر از اندازه واقعی نشان می‌دهد. به ویژه قرار دادن آیینه در مقابل پنجره بهترین راه برای افزایش انعکاس نور و خطای بصری است. حقه دیگری که معمولا توسط طراحان داخلی استفاده می‌شود.

 

12. با استفاده از چند کف‌­پوش­ یک اتاق را به چند فضای مجزا تقسیم کنید.

با استفاده از این روش که به ویژه برای سوییت‌ها بسیار مناسب است می‌توان میز تحریر، میز ناهارخوری، کاناپه و تخت خواب را با استفاده از کف­‌پوش‌های مجزا به فضاهای مختلف تبدیل کرد.

همچنین بهتر آن است که کف­‌پوش‌ها طرح‌های کوچک داشته­ باشند و از تناژ رنگی یکسانی برخوردار باشند. رنگ فرش‌­ها را همواره تیره‌تر از رنگ دیوارها و سقف انتخاب کنید. با این کار می‌­توانید بیننده را وادار کنید به سقف نگاه کند و این کار باعث ایجاد توهم بلند بودن سقف می‌شود.

طراحی داخلی کف پوش

13. برای ایجاد محیطی هماهنگ از رنگ­‌های مختلف یک طیف رنگی استفاده کنید.

ایجاد یک فضای متحد به بزرگ­‌تر دیده شدن محیط کمک می­‌کنند. برای اینکه بدون یکنواختی، فضای یک‌پارچه‌ای ایجاد کنید. اگر خرید مبلمان نو در برنامه کوتاه مدتان جایی ندارد، می­‌توانید از کوسن‌های منطبق بر رنگ قسمت مورد نظر استفاده کنید.

 

14. از مبلمان پایه‌­دار استفاده کنید.

به جای استفاده از کاناپه‌ها یا تخت­‌هایی که به زمین چسبیده‌اند یا مبلمان دامن‌دار، از مبلمان پایه‌دار با فاصله از زمین بهره بگیرید.

 

15. از میز و صندلی‌های شفاف استفاده کنید.

استفاده از مبلمان شفاف توهم بزرگ بودن فضا را به بیننده منتقل می‌کند. اگر تهیه این نوع مبلمان برایتان مقدور نیست بهترین انتخاب بعدی انتخاب رنگی مطابق را رنگ دکور اطراف است.

 

16. یک یا دو عدد از مبلمان خود را بزرگ انتخاب کنید.

با وجود اینکه پر کردن یک خانه با وسایل بزرگ حس کوچکی آن را افزایش می­‌دهد، انتخاب هوشمندانه یک یا دو عدد از مبلمان با سایز بزرگ، به دلبازتر نشان دادن فضا کمک می­‌کند. برای مثال میز ناهارخوری بزرگ ختی اگر بخش زیادی از یک فضا را اشغال کند، به دلیل طویل بودن می‌تواند توهمی از زیاد بودن طول لتاق را به ببینده القا نماید. یا انتخاب کتابخانه‌هایی که ارتفاعی به اندازه سقف دارند، مانند پرده­‌های بلند، سقف را بلندتر از ارتفاع واقعی نمایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه