Menu
تاریخچه ساعت دیواری

تاریخچه ساعت دیواری

پیش گفتار

قبل از این که در رابطه با ساعت و تاریخچه ساعت دیواری سخن بگوییم بهتر است انواع و کارآیی ساعت را برای شما توضیح دهیم. ساعت یکی از وسایلی است که برای اندازه گیری زمان از آن استفاده می شود و معمولاً با فرم ۲۴ ساعته ساخته میشود. به طور کلی ساعت از قرن پانزدهم وارد دنیای بشر شده است و با پیشرفت علم و تکنولوژی هر دقیقه و هر روز مدل های جدید تر و کامل تری از آن ساخته می شود که هر کدام با توجه به نیازهای افراد استفاده می شوند؛ به طوری که امروزه از مهمترین و حائز اهمیت ترین وسایل و مقیاس اندازه گیری زمان در کار های روزمره و همچنین صنعت و تکنولوژی بوده و به دلیل اشکال و طراحی های زیبا و مختلفی که دارد معمولا بسته به سلیقه و نوع دکور وسایل منزل نیز به عنوان یکی از ملزومات و لوازم دکوری در خانه های شخصی خریداره و استفاده می شود.

ساعت چیست و به چه معنی می باشد؟

ساعت به عنوان یکی از کهن ترین اختراعات بشر و به عنوان یکی از وسایل مورد نیاز در طول شبانه روز برای استفاده از زمان و تاریخ می تواند واحد های طبیعی مثل روز ماه و سال را اندازه گیری کند. در واقع ساعت وسیله ای است که با آن می توان زمان را اندازه گیری کرد، اندازه گیری را روی یک صفحه نشان داد و همچنین آن را به عنوان ذخیره حفظ کرد. در زبان ‌های مختلف ساعت معنی مختلف می دهد برای مثال در زبان‌های محلی کشورهای هلند، فرانسه و در زبان لاتین ساعت به معنی زنگ می باشد و یک کلمه مشتق شده است.

ساعت به طور کلی به دوران ریچارد دوم تعلق دارد که در آن زمان طول شبانه روز را تقسیم به ۲۴ ساعت کرده بودند. این اتفاق در سال ۱۳۹۶ میلادی و در آن زمان حدود ۱۵۰ هزار پوند برای ایجاد ساعت و علم آن پرداخت شد. ساعت ها هم مدل های ساده و هم مدل های پیشرفته دارند. مدل های ابتدایی به اواخر ایجاد ساعت بر می گردند و مدل های پیشرفته با استفاده از تکنولوژی امروز به عنوان یکی از بهترین ساعت ها شناخته می شوند.

انواع ساعت

خرید آنلاین ساعت دیواری

در زمان‌ های گذشته انسان برای اطلاع از وقت و روزها با توجه به علم و دانش آن زمان، ساعت را اختراع کرد که بتواند با آن شب و روز را سر کند. مهم ترین ساعت های ابتدایی عبارتند از:

  1. ساعت آبی
  2. ساعت آفتابی
  3. ساعت شنی
  4. ساعت ماسه‌ای
  5. ساعت شمعی

ساعت آبی

ساعت آبی در گذشته و در حدود تاریخ 2000 قبل از میلاد برای اولین بار توسط مصری ها اختراع و پس از آن توسط چین، یونان، اروپا و ایران تغییر یافت و مورد استفاده قرار گرفت. در ساعت آبی از جریان یکنواخت آب استفاده میشد. بعد ها حدود صد و چهل سال قبل از میلاد مسیح یونان و روم برای اصلاح ساعت آبی از چرخ های بزرگ دندانه دار استفاده کردند. پیدایش این ساعت در ایران به حدود 2400 سال قبل باز می گردد و در زندگی بسیاری از مردم به ویژه کشاورزان به عنوان عنصری حائز اهمیت به شمار می رفت. در واقع با توجه به بررسی تاریخ و اسناد موجود می توان ساعت آبی را به دوره اسکندر مقدونی نسبت داد چرا که در دست نوشته های یک مورخ یونانی به نقل از اسکندر مقدونی چنین آمده که در گذشته کشاورزان ایرانی به دلیل نزاع ها و درگیری های در پی تقسیم آب اقدام به اختراع ساعت آبی کردند.

ابتدایی ترین ساعت آبی نوع فنجانی آن است. کار کرد این ساعت آبی به این صورت بود که این فنجان را که دارای یک سوراخ ریز در زیر خود داشت را در یک ظرف بزرگتر به عنوان مثال یک دیگ قرار داده و سپس دیگ را پر از آب می کردند. پس از گذشت اندک زمانی (در حدود 7.5 دقیقه) فنجان از آب پر شده و به داخل آب فرو می رفت. میرآب (فردی که برای اندازه گیری زمان حضور داشت) هر بار که فنجان به داخل آب فرو می رفت یک سنگ کوچک (تشله) را درون کیسه ای می انداخت. به این صورت هر سنگ به معنای 7.5 دقیقه بود در نتیجه فردی با 6 سنگ یعنی 6 ضرب در 7.5 دقیقه و معادل 45 دقیقه امروزی از آب برای زمین کشاورزی خود استفاده کرده است.

ساعت آفتابی

ساعت آفتابی یکی از وسایل اندازه گیری زمان بود که با استفاده از مکان خورشید ساعت را می سنجید. معمولاً به صورت میله ای ساخته می‌شد که روی یک صفحه قرار داشت و زمانی که مکان قرار گیری آفتاب تغییر پیدا می کرد سایه منعطف شده در این زمینه نیز تغییر می یافت و بدین ترتیب شب و روز را از یکدیگر جدا می کردند.

ساعت شنی

ساعت شنی متشکل از دو حباب است که به صورت شیشه هستند و بین آن ها یک سوراخ باریک برای جابجایی ماسه و یا شن قرار دارد. با استفاده از ساعت شنی طول زمان را می سنجیدند و زمانی که تمامی ذرات شن به سمت پایین آمدن آن را دوباره چرخانده و زمان را از سر می گرفتند.

تاریخ پیدایش و اختراع ساعت شنی به حدود قرن 8 میلادی باز می گردد که توسط لیوتپرند که یکی از راهبین کلیسای جامع فرانسه بود اختراع شد. این ساعت تا قرن 14 راه خود را بین مردم باز نکرد اما پس از آن در استفاده عموم قرار گرفت. بعد ها از آن در درست کردن تخم مرغ به عنوان زمان 3 دقیقه ای استفاده شد که به آن زمان سنج تخم مرغی نیز می گفتند. امروز طرح های مختلفی از این ساعت شنی در اشکال و طراحی های زیبا به عنوان یکی از لوازم دکوری در میان لوازم منزل استفاده می شود.

ساعت شمعی

ساعت شمعی را با استفاده از بدنه شمع ساخته بودند. پس از آن بدنه شمع را توسط میخ و یا حکاکی هایی نشانه گذاری می کردند. سپس آن را روشن کرده و با سوختن شمع و هرچه کوتاه تر شدن آن می توانستند زمان را حساب کنند. به طور کلی می‌توان گفت ساعت ‌های اولیه به هیچ عنوان ساعت‌ های مناسبی نبوده و تنها حدود تقریبی زمان را تعیین می کردند. اما امروزه ساعت هایی ساخته شده اند که علاوه بر زمان روز و شب زمان را در اقسا نقاط دنیا نیز به شما  اطلاع می دهند.

تاریخچه اختراع ساعت های با زمان سنج دقیق

با بالا رفتن علم و دانش انسان رفته رفته ساعت های دقیق تری ساخته شد که در این میان می توان به:

  1. برقی و مکانیکی
  2. کامپیوتری
  3. الکترونیکی

خرید اینترنتی ساعت

اشاره کرد که به راحتی توانستند جای آن ساعت ‌های ابتدایی آبی و آفتابی را گرفته است. خصوصا در وقت حاضر استفاده انسان از فنر برای حرکت دادن چرخ های دندانه دار در ساعت که بتوان ساعت شمار و دقیقه شمار را به آن متصل نمود اولین راهی بود که برای سنجش زمان دقیق استفاده شد.

در اوایل قرن 16 ابتدایی ترین ساعتی که به وجود آمد ساعت مچی بود. این ساعت از جنس آهن و آنقدر سنگین و ناتراشیده بود که اگر در حال حاضر این ساعت وجود داشت هیچکس طرفدار آن نبود. این ساعت توسط یک شخص آلمانی ساخته شده بود و پس از آن در اواخر قرن ۱۸ با استفاده از فنر و چرخ های دندانه دار ساعت های  مچی هوشمند تر و دقیق تر تهیه شدند. این ساعت ها مجهز به ساعت شمار، دقیقه شمار و حتی ثانیه شمار بودند. این ساعت های مچی اولین ساعت های مچی پیشرفته تر نسبت به مدل های قدیمی خود بودند و توسط فردی سوئیسی ابداع شد که اختراع آن به سال های 1790 به بعد باز می گردد.

به طور میانگین حدود 6 قرن قبل از میلاد بود که در امپراطوری دوم وسیله ای اختراع شد که هنوز که هنوز است مورد استفاده عموم مردم قرار گرفته است و این اختراع به سرتاسر جهان تعلق دارد و هر ملتی با تغییراتی در آن می تواند تغییرات شایانی در آن ایجاد کند. بابلی هایی که ساعت را کشف کردند برای آن یک رسم داشتند که هفت روز هفته و عدد ۶۰ را به عنوان پایه برای ساعت دانستند. حال بیایید ببینیم که‌ چرا عدد ۶۰ به عنوان پایه برای ساعت در نظر گرفته شد. به دلیل اینکه عدد۶۰ بر اعداد 1، 2، 3، 5، 10، 6، 15، 20، 30 تقسیم می شود به همین جهت می توان از آن به عنوان پایه استفاده نمود. از طرفی تقسیم بندی یک دایره 360 درجه به مبنای۶۰ نیز از شاهکار بابلی ها بوده است.

به طور میانگین این فکر که بشر می تواند اشکال جدیدتری از ساعت را طراحی کنید تقریبا از سال 1865 آغاز شد و نهایتا تا سال 1868 بشر دریافت که می تواند علاوه بر ساعت مچی ساعت دیواری نیز داشته باشد و ساعت را در سایز های بزرگتر تهیه کند و آن را به دیوار نصب کند و بدین ترتیب بزرگترین و حجیم ترین ساعت جهان در کشور فرانسه در کلیسای سن پیر نصب شد. بهتر است بدانید که بزرگترین ساعت جهان دارای عرض 6.9 متری و ارتفاع 12.1 و با ضخامت 7.2 ساخته شده است.

این ساعت از ۹۰ هزار قطعه به وجود آمده است که بسیار بزرگ است و در مقایسه با ظریف ترین ساعت به وجود آمده تا به امروز که ضخامت ۹۸ میلیمتری دارد بسیار عظیم تر است. اما استفاده بشر از این زمان سنج مهم که یکی از اصلی ترین عناصر زندگی امروز را تشکیل می دهد با این ساعت های بزرگ خاطمه نیافت. ساعت های نوین قادر اند تا تاریخ و ساعت را با شکل های متفاوتی به نمایش در آورد. ساعت های نوین از تکنولوژی روز بهره گرفته اند و در شکل های بسیار ظریف تر و به صورت عقربه ای، کامپیوتری و الکترونیکی ساخته شده اند. امروزه در تمامی منازل شخصی و تجاری و حتی در ادارات ساعت های دیواری یکی از اصلی ترین لوازم خانه را به عنوان جزئی از لوازم دکوری خانه تشکیل می دهند.

برای خواندن مطالب بیشتر درمورد تاریخچه اختراع سایر لوازم مورد استفاده در خانه و همچنین خرید آنلاین دکوراسیون داخلی می توانید به وبسایت فروشگاهی هوم اند مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه