با توجه به اهمیت انتخاب رنگ مناسب در طراحی یک ساختمان، از نما گرفته تا دکوراسیون داخلی، بسیاری از معماران و طراحان علاوه بر مواد اولیه، ترکیب رنگ بندی را نیز با وسواس انتخاب می‌کنند. شاید بارها شنیده باشید که تنها با تغییر رنگ در یک فضا می‌توان جو حاکم بر آن فضا را تغییر داد. اما شاید وقت آن رسیده باشد که تغییر رنگ را نه تنها در موادی مانند گچ بلکه در مواد و مصالحی غیر قابل انتظاری مانند بتن جستجو کرد.

وقتی از بتن حرف به میان می‌آید، معمولا رنگ خاکستری در ذهن نقش می‌بندد. شاید باور پذیر نباشد که بتن با ترکیب همیشگی سیمان، سنگدانه، شن، ماسه وآب امروزه با چه رنگ‌های متنوعی روانه بازار می‌شود. افزودن رنگدانه­‌های مختلف به بتن بیش از پیش در حال محبوب شدن است. زیرا برای ارائه ترکیب رنگ بندی های مختلف افزودن این رنگدانه‌ها نسبت به رنگ کردن پس از ساخت، راه حل بهتری به شمار می‌رود. تولید بتن با جدیدترین ترکیب رنگ بندی، مستلزم افزودن اکسیدهای مختلف است. زرد، قرمز و رنگ‌های هم خانواده آنها مانند قهوه‌ای را با استفاده از افزودن اکسید آهن، سبز را با استفاده از افزودن اکسید کروم و آبی را با استفاده از افزودن اکسید کبالت می‌توان بدست آورد. برای بدست آوردن بتن سیاه نیز ملزم به استفاده از اکسید کربن و سیمان پوزولانی خواهید بود. استفاده از بتن رنگی علاوه بر اینکه این ماده خاکستری و مدرن را به ماده‌ای ویژه برای زیبایی بخشیدن به ساختمان تبدیل می‌کند می‌تواند به آن تمایز و تفاوت ببخشد. امروزه در سراسر دنیا ساختمان‌هایی وجود دارند که تنها با افزودن این رنگدانه ها به بتن توانسته اند ساختمان هایی با نماهای تحسین برانگیز بسازند.

هوم اند در ادامه بکارگیری بتن با ترکیب رنگ بندی مختلف را در سازه‌های شاخص آورده است. استفاده خلاقانه از ترکیب رنگ بندی مناسب در همه طرح‌های ذکر شده به آنها زیبایی ویژه‌ای بخشیده است.

بتن قرمز ساختمان  Casa das Paula Rego

این ساختمان که در پرتقال بنا شده است، نمونه‌ای واقعی از بکارگیری تاریخ بومی در معماری است. این ساختمان به لطف دو برج بلند هرمی شکل خود و بکارگیری بتن قرمز به راحتی قابل تشخیص است. درختانی که پیش از ساخته شدن این سازه در سایت وجود داشته‌اند، به عنوان المان‌هایی کاربردی بکار گرفته شده‌اند. این اثر بی نظیر هنری از اتاق‌های تو در تو تشکیل شده است که آن را برای برپایی نمایشگاه‌های موقت به فضای مناسبی با مساحت 750 متر مربع تبدیل کرده است. این سازه همچنین شامل فروشگاه و کافی شاپ است که رو به فضای سبز و سالن اجتماعات 200 نفره‌ای باز می‌شوند.

ترکیب رنگ بندی هوم اندترکیب رنگ بندی زرد در ساختمان Azpilicueta arquitectura

این ساختمان در شهر لرین کشور اسپانیا ساخته و از دو خانه تشکیل شده است. هر کدام از خانه‌ها از دو قسمت شب و روز ساخته شده‌اند. طراحی این خانه با ارتفاعات منطقه ساخت همخوانی بسیار مناسبی دارد. انتخاب بتن زرد برای ساخت این خانه توانسته است این ساختمان را بطور محسوسی از محیط اطراف خود متمایز کند. بهینه‌سازی انرژی در تمامی جنبه‌های ساخت این خانه بکار رفته‌است. در بام این خانه پنل‌های فتوولتایک نصب شده‌اند.

رنگ بندی دکوراسیون منزل هوم اند

ترکیب رنگ بندی سیاه  در بتن ساختمان Tillicharchitektur

این ساختمان که در شهر مونیخ کشور آلمان در یکی از مناطق صنعتی بنا شده‌، با کاربری دفتر کار، کارخانه و انبار بطور هم‌زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید در طبقه اول، دفتر کار در طبقه دوم و انبار در زیرزمین واقع شده‌اند. بتن صیقلی شده، پروفیل‌های پنجره و فولاد اصلی‌ترین مصالح نمای این ساختمان هستند. اتاق‌های بدون ستون این سازه فضای مناسبی را برای تغییر انواع کاربری‌ها مهیا کرده است.

ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی هوم اند

بتن نارنجی در ساختمان کتابخانه و سالن اجتماعات Curno

این ساختمان در ایتالیا بنا شده است. در طراحی ساختمان، کاربری مورد نظر مدرسه و مجتمعی برای خدمات اجتماعی در نظر گرفته شد. این ساختمان می‌تواند نمایانگر تجمیع ابعاد مختلف یک فضای عمومی باشد در این بنا یک میدان جدید و  یک آمفی تئاتر معاصر نیز طراحی شده اند.  پس از انجام تعداد بسیار زیادی آزمایش در آزمایشگاه و تهیه تعداد زیادی نمونه، در نهایت بتنی با ترکیب رنگ بندی نزدیک به نارنجی مورد تایید مهندسان معمار سازنده این ساختمان قرار گرفت. این بتن با ترکیب رنگدانه‌های طبیعی اکسید آهن و روان کننده‌ها بدست آمد. افزودن روان کنندها به منظور تسهیل شکل دهی بتن به شکل قالب‌های پیچیده ساختمان طراحی شده صورت گرفت.  

منبع: https://www.archdaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه