Menu
قاشق و چنگال و تاریخچه پیدایش آن

قاشق و چنگال و تاریخچه پیدایش آن

پیشگفتار

با توجه به پیشرفت روز افزون بشر، احساس نیازهای متفاوت و بیشتر در آنها شدت گرفت. از زمان انسان های اولیه تا به امروز شاهد این پیشرفت چشمگیر در زمینه طراحی و تولید وسایل و مایحتاج مورد نیاز برای گذران زندگی هستیم. به جرات می توان گفت که این اختراعات کوچک و بزرگ نشان دهنده نشات گرفتن از ذهن خلاق آدمی از ابتدای پیدایش و حیاتش می باشد. چرا که وجود نیاز در فرد باعث انگیزه و تحرک می شود و فرد در پی برطرف کردن آن نیاز حرکت می کند. شاید بعضی از این اختراعات و کشفیات به چشم نیایند، اما در زندگی روزمره خود بارها و بارها بدون اینکه به آنها توجه کنیم، استفاده می کنیم و جزء ملزومات زندگی مان شده اند به طوری که همین وسایل کوچک اگر در کنار فرد نباشند در زندگی روزمره مشکلات متعددی ایجاد می شود. اینک شما را با یکی از این موارد آشنا می کنیم.

خرید آنلاین ظروف آشپزخانه

تاریخچه

تاریخ شناسان طی تحقیقاتی که در این مورد انجام داده اند برآورد کرده اند که چاقو جز  اولین ابزارهایی است که توسط انسان ها تولید شده است. چاقو عموما در آن زمان برای شکار استفاده می شد و انسان ها می توانستند از این طریق غذای خود را تامین کنند. به این ترتیب با گذشت زمان ابزارهای دیگری همچون قاشق و چنگال کشف و تولید شد و مورد استفاده بشر قرار گرفت و امروزه چاقو، قاشوق و چنگال از ملزومات اصلی در لوازم آشپزخانه انسان محسوب می شود.

شاید به نظر خیلی ها قاشق و چنگال وسیله ای بوده که از ابتدای پیدایش بشر وجود داشته و کسی آن را کشف نکرده است. اما این تفکر غلطی است. شواهد نشان می دهد که در ابتدا این وسیله ارزشمند وجود نداشته و رفته رفته انسان ها دریافتند که برای سهولت کار خود در برطرف کردن نیازهای جسمی می توانند از چنین وسیله ای با این چنین ویژگی استفاده کنند.

تحقیقات نشان می دهد که تا قبل از سال 1700 میلادی اکثریت مردم از قاشق و چاقو برای صرف غذا استفاده می کردند و چنگال هنوز کشف نشده بود و طبیعتا مورد استفاده قرار نگرفته بود. طبق شواهد باستان شناسی اولین چنگال های کشف شده دارای دو لبه بلند بودند اما چنگال های امروزی شکل اولیه خود را از دست داده و با چهار لبه کوتاه تر نسبت به نوع اولیه، تولید می شوند. اطلاعات دقیقی از زمان پیدایش چنگال وجود ندارد اما در سده دهم میلادی استفاده از آن گسترش یافت و به همراه قاشق بر سر سفره آمد.

ضرورت وجود قاشق در مصرف مواد غذایی و نام ها مختلف آن

فروشگاه اینترنتی لوازم آشپزخانه

استفاده از قاشق برای صرف غذاهای آبکی و دانه دانه کاربرد زیادی دارد و دیگر خوردن این غذاها با روش های منسوخ شده قبلی غیر ممکن است. حال شاید این سوال پیش بیاید که چرا نام این ابزار را قاشق گذاشتند. ریشه کلمه قاشق به زبان ترکی بر می گردد و از فعل قاشیماق به معنای خراشیدن و پاره کردن گرفته شده است. در قدیم این وسیله نام های دیگری داشته است که در این میان می توان به کفچه اشاره کرد. در زبان های دیگر، طبق فرهنگ های متفاوت نام ها نیز متفاوتند. حتی در کشور ایران نیز براساس گویش های متفاوت، نام های متعددی برای قاشق در نظر گرفته شده است. مانند کمچه که در زبان لکی کاربرد دارد و همچنین کچه در زبان تالشی معروف است.

اگرچه این وسیله ها اکنون به وسایل ملزم برای هر خانه ای تبدیل شده است اما در سده های گذشته کمتر کسی از وجود آنها اطلاع داشت چه برسد که از این وسایل بخواهد استفاده کند. کم کم با گذر زمان استفاده از قاشق و چنگال فراگیر شد و الان علاوه بر اینکه به عنوان وسیله ای برای برطرف کردن احتیاجات انسان هاست به وسیله ای برای دکوراسیون وسایل منزل نیز تبدیل شده است. این ابزارها در جنس های مختلف طلا و نقره و استیل و برنج تولید می شود. اما جنس مرسوم آن برای استفاده روزانه استیل می باشد که مورد استفاده روزانه قرار می گیرد.

وجود قاشق به عنوان یکی از ملزومات اصلی لوازم آشپزخانه برای اولین بار در میان بیزانس ها

خرید آنلاین قاشق چنگال

طبق گفته تاریخ شناسان دوره اختراع قاشق به دوران باستان می رسد. اما در آن زمان هنوز چنگال اختراع نشده بوده است. در ابتدا مردم به قاشق به عنوان یک هدیه شیطانی می نگریستند اما با گذشت زمان این لقب از روی قاشق برداشته شد و به وسیله ای معمولی تبدیل گردید که روزانه بارها و بارها مورد استفاده قرار می گیرد.

در سده دهم میلادی گروهی از مردم به نام بیزانس ها شروع به استفاده از قاشق کردند و سنت استفاده از دست برای صرف غذا را شکستند. با گذشت زمان، اروپاییان نیز شروع به استفاده از این وسیله برای صرف غذا کردند. اما ناگفته نماند که فقط مردمان سطح بالا و اشراف توانایی استفاده از قاشق را داشتند و عموم مردم با همان روال گذشته شان رفتار می کردند. اما باز هم همه ی اشراف تمایلی به استفاده از قاشق نداشتند. از بین آنها می توان به لویی چهاردهم و ملکه الیزابت اول اشاره کرد. این دو چهره مقام دار مانند مردم عادی با دست غذا می خوردند و علاقه ای به کاربرد این گونه ابزارها نداشتند.

تاریخچه پیدایش قاشق و چنگال در ایران

فروشگاه اینترنتی لوازم آشپزخانه

حال این سوال پیش می آید که چه کسی قاشق و چنگال را به ایران آورد؟

باستان شناسان از دوران هخامنشیان قاشقی را پیدا کردند که با آلیاژ مس تولید شده است. این قاشق شکل خاص و بزرگی نسبت به قاشق های امروزی دارد و دسته آن از طرحی خاص با اشکال حیوانات طراحی شده است. در کتاب پارسیان نوشته جیمز بارتر اشاره ای به این مطلب کرده است. در 1500 سال پیش در دوره ساسانیان نیز علائمی از وجود قاشق و استفاده از آن نیز است. در کشور امروزی ما یعنی ایران جدید قاشق و چنگال تاریخچه زیادی ندارد و به زمان ناصرالدین شاه در حدود صد و سی سال گذشته برمی گردد. ناصرالدین شاه با رفتن به سفرهای خارجی و دیدن این ابزارها تصمیم گرفت این وسایل را به کشور بیاورد. البته ناگفته نماند که وسایل دیگری از جمله کالسکه را نیز با خود به ارمغان آورد. کم کم با استفاده ناصرالدین شاه از قاشق برای غذا خوردن، دیگر مقامات و رجال بزرگ هم تصمیم گرفتند از قاشق و چنگال استفاده کنند و به مرور قاشق و چنگال روانه بازار شد و تمام مردم توانستند به استفاده از قاشق و چنگال خو بگیرند و قاشق و چنگال را از ملزومات اصلی لوازم خانه و در واقع لوازم آشپزخانه خود برشمارند. اما باز هم عده ای بودند که سبک غذا خوردن قدیمی و با دست را ترجیح می دادند.

قاشق و چنگال در زندگی امروز

امروزه در هر منزل و آشپزخانه ای قاشق و چنگال به وفور یافت می شود و جزء جدایی ناپذیر لوازم آشپزخانه شده اند. در گذشته و در ابتدای استفاده انسان های اولیه، جنس این اقلام از چوب و یا سنگ بوده است، اما امروزه اکثرا جنس آن ها از استیل یا مس با روکش ها و مخلوطی از فلزات دیگر برای جلوگیری از زنگ زدگی می باشد. در تولید و ساخت بعضی از قاشق و چنگال ها از فلزات گران بها مثل نقره و طلا استفاده می کنند که فقط جنبه دکور دارد و مورد استفاده روزانه قرار نمی گیرد بلکه آن ها را در جعبه های چوبی مخصوص سرویس های قاشق و چنگال نقره و یا حتی طلا به عنوان لوازم درکوری در ویترین های شیشه ای موجود در خانه خود نگهداری می کنند. هم اکنون در بازار برند ها و شرکت های زیادی هستند که مشغول به فعالیت و تولید قاشق و چنگال هستند. کشور چین در حال حاضر به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده قاشق و چنگال و لوازم آشپزخانه در میان دیگر رقبا معروف شده است. ایران نیز در این حیطه فعالیت می کند و کارخانه های مشغول در این زمینه قاشق و چنگال هایی با کیفیت و قیمت های متفاوت با توجه به توانایی مالی مشتریان تولید می کنند. این قاشق و چنگال ها با برندها و کیفیت های مختلف با قیمت های متفاوتی روزانه روانه بازار می شود و نیازهای مردم را رفع می کنند. هم اکنون اگر به موزه های آثار باستانی مراجعه کنید می توانید تعدادی از قاشق و چنگال های کشف شده از زمان های قبل را مشاهده کنید و روند تغییر شکل آنها را به طور کامل دریابید.

فروشگاه اینترنتی هوم اند به صورت تخصصی در زمینه دکوراسیون داخلی و لوازم خانه و آشپزخانه فعالیت خود را آغاز نموده و با ارائه کالا هایی لوکس با برند های معتبر در خدمت شما عزیزان می باشد. برای دیدن محصولات به وبسایت فروشگاه هوم اند مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه