وقتی صحبت از احساس راحتی و آرامش در فضا به میان می­‌آید، اولین جرقه ذهن چیست؟ شاید عجیب به نظر بیاید که طراحی دکوراسیون داخلی خانه با استفاده از وسایل منزل لوکس، صندلی­‌های مخمل و وسایل منزل براق نیز می‌­تواند تضمین کننده ایجاد فضایی راحت باشد. بیشتر افراد هنگامی که به طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار لوکس فکر می­‌کنند، راحتی را در نظر نمی­‌گیرند. سلامتی فیزیکی و راحتی ساکنان یک ساختمان برای افزایش راندمان مورد انتظار از افراد آن فضا، امری ضروری است که معماران طراح و مهندسان و متخصصان طراحی داخلی باید مد نظر داشته باشند.

معماران را در واقع می­‌توان مسئول تامین تعادل دیداری، حرارتی و صوتی در یک فضا دانست. بر اساس آمارها، ساکنان شهرها بیش از 90% وقت خود را در فضاهای سرپوشیده می‌­گذرانند. بنابراین بدن ما همواره تحت تاثیر تاثیرات فیزیکی و روانی برخاسته از حضور در فضایی خاص قرار دارد. از این منظر تجربه تعادل یا حتی عدم تعادل در طراحی یک فضا بخش اعظمی از خاطرات ما را تشکیل می­دهند.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه هوم انداز میان پارامترهای ذکر شده، تعادل دمایی بیشتر از همه محسوس و ملموس است. در حالیکه بقیه پارامترها مانند تعادل صوتی در معماری چندان مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار نگرفته‌­اند. مسئولیت معماران و مهندسان بیش از آنکه اندازه­‌گیری جنبه­‌های دیداری و صوتی یک فضا باشد، داشتن دیدی همه جانبه و درکی عمیق و علمی از ویژگی­‌های پنهان یک فضا است که طراحی زیبا و کاربردی را ممکن می­‌کند. همچنین، انتخاب صحیح مواد اولیه می­‌تواند اتاق­‌های کنفرانس، آمفی­‌تئاترها، خانه­‌ها و سایر فضاها را تحت تاثیر قرا دهد.

هوم اند بعضی از فاکتورهای ایجاد فضایی راحت را در طراحی دکوراسیون داخلی و نحوه اندازه گیره آنها آورده است.

تعادل بصری

یکی از پارامترهایی که احساس راحتی را در یک فضا برای ساکنان به ارمغان می­‌آورد، تعادل بصری و رعایت اصول زیباشناسی در آن فضا است. نورپردازی مناسب و رعایت اصول علمی به معماری و به ویژه طراحی دکوراسیون داخلی حیات بخشیده‌­است. بسته به آنکه کاربری فضای مورد نظر، نورپردازی صحیح و میزان نور هر نقطه متفاوت طراحی خواهد شد. توزیع متعادل نور و بکارگیری مناسب نور طبیعی در کنار نور مصنوعی می­‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر جای بگذارد. داشتن ارتباط دیداری با فضای بیرونی به تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن ما کمک خواهد کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی با استفاده از تعادل دمایی

ایجاد تعادل دمایی در افزایش راندمان ساکنان بسیار حائز اهمیت است. مطابق با نتایج پژوهش­‌های جدید ثابت شده‌است که کارایی انسان در محیط‌های گرمتر، 6% و در محیط‌های سردتر 4% کاهش می‌یابد. ایجاد این تعادل با استفاده از تنظیم دمای هوا و رطوبت حاصل می­‌شود. سطح ایده‌­آل گرما بسته به جغرافیا و فرهنگ آن محل تعیین می­‌شود. اما در مجموع برای فضاهای داخلی بهترین دما برای ایجاد تعادل بین 21 تا 25 درجه سانتی‌­گراد ارزیابی شده است.

کیفیت مطلوب هوا نیز با استفاده از تجهیزات هوای تازه و تهویه مطبوع، تامین خواهد شد. این پارامتر با استفاده از اندازه‌­گیری غلظت CO2 و VOC و تعداد میکروذرات و مقدار سموم بیولوژیکی اندازه­‌گیری می‌­شود.

تعادل صوتی در طراحی دکوراسیون داخلی

تعادل صوتی در واقع به معنای داشتن سطح مناسب صدا است که با حذف صداهای غیر دلخواه و کیفیت بخشیدن به صداهای مطلوب حاصل می­‌شود. صداهای مطلوب و مزاحم بسته به نوع ساختمان (مسکونی، دفتر کار، محیط آموزشی، هتل یا مراکز درمانی) و فعالیت انجام گرفته در آن، متفاوت خواهند بود.

دکور داخلی هوم اند

منابع، کارآیی و سلامت

 با توجه به نرخ افزاینده شهرنشینی و در نظر گرفتن آمار 1 میلیونی افرادی که در سراسر دنیا هر هفته به شهرها مهارجت می­‌کنند، طراحی فضاهای پایدار (بدون وابستگی به منابع طبیعی) بسیار حائز اهمیت است. با توجه به اینکه بیماری افراد هزینه‌­های سرسام­آوری را بر دوش جامعه می­‌گذارد، حفظ سلامتی و رفاه هر فرد تنها انگیزه شخصی نخواهد بود. برای مثال طبق تحقیق انجام گرفته توسط ASHRAE، (انجمن مهندسی تهویه مطبوع، سرمایش و گرمایش آمریکا)، کاهش در ابتلا به بیماری­‌های تنفسی، آلرژی­‌ها و سرماخوردگی­‌های معمولی باعث صرفه­جویی ارزی به میزان ده‌­ها میلیارد دلار خواهد شد.

بهینه سازی استفاده از منابع و ایجاد راحتی را قطعا می­توان یکی از دغدغه‌­های اصلی معماران و طراحان دکوراسیون داخلی دانست. وظیفه معمار، پیمانکار و سازنده وسایل منزل آن است که با مشورت با افرد متخصص این امر را تسهیل کند. استفاده از سازه­‌های پیش ساخته، تکنولوژی پرینت سه بعدی و ظرفیت­‌های بالقوه BIM زمان ساخت را کاهش داده و در پایین آوردن هزینه‌ها و تولید زباله موثر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه