با پیشرفت مداوم و بی وقفه فناوری پرینت سه بعدی در دهه­‌های اخیر، علاقه افراد به امتحان کردن این تکنولوژی برای ساخت انواع وسایل و به ویژه وسایل منزل هر روز در حال افزایش است. شاید بکار بردن این تکنولوژی برای ساخت دکوراسیون داخلی معمولی به نظر برسد، اما ساختن خانه‌­های عظیم با استفاده از پرینترهای سه بعدی هنوز برای بیشتر مردم به خیال شبیه است. ارزان شدن این فناوری در آینده، امید امکان­پذیر بودن استفاده از آن را برای ساخت دکوراسیون داخلی دلخواه را در منزل شخصی زنده کرده­ است.

هوم اند در ادامه بکارگیری پرینت‌­های سه بعدی را برای ساخت منزل بررسی خواهد کرد.

کمتر از یک سال گذشته، یک خانواده فرانسوی با استفاده از پرینتر سه بعدی موفق به ساخت اولین خانه قابل سکونت شدند. شاید در 20 سال گذشته، ساختن این خانه تنها یک رویای دست نیافتنی بود. با پیشرفت این تکنولوژی جدید، استفاده از پرینتر سه بعدی را امروزه شاید بتوان راه حلی برای برون رفت از بحران مسکن و شاید حتی بی نیازی ما از فروشگاه دکوراسیون داخلی دانست.

ساخت دکوراسیون داخلی هوم اندکمپانی چینی وینسان Winsun اولین سازنده منزل در سال 2013، تنها در طول 24 ساعت 10 خانه پرینت کرد. با توجه به آنکه دیوارها در کارخانه تولید شده و به محل ساختمان سازی برده می­‌شوند، این خانه­‌ها برای مونتاژ به نیروی انسانی احتایج دارند. یک استارت آپ در سان فرانسیسکو به نام Apis Core در سال 2018 موفق به ساخت خانه‌ه­ایی با ارزش 10000 دلار شد. از طرفی، طبق برنامه­ ریزی­‌های انجام شده در دبی تا سال 2025، یک چهارم ساختمان­‌های شهر با استفاده از پرینترهای سه بعدی ساخته خواهند شد. استفاده از پرینت سه بعدی برای مواقع پس از بالایای طبیعی مانند سیل و طوفان که ساخت سریع خانه‌­های اولیه به شدت مورد نیاز است، کاربرد زیادی خواهد داشت.

ناسا نیز با راه­‌اندازی یک رقابت، معماران و مهندسان را به معرفی راه­‌های جایگزین و ممکن برای ساخت منازل مسکونی در فضای خارج از جو دعوت کرد. یکی از شرکت­ کنندگان توانست با معرفی نمونه‌ه­ای از طرحی با ارتفاع 3 متر برای پرینت سه بعدی، برنده رقابت باشد. طراح مواد اولیه خود را از بازالت موجود روی سطح مریخ انتخاب کرد که کاملا تجزیه پذیر و بازیافت‌­پذیر هستند. یکی از چالش­‌های ساخت سازه خارج از جو، گران تمام شدن انتقال مواد اولیه به فضا است. پرینت سه بعدی با امکان استفاده از مواد بومی و کنترل کامپیوترها و روبات­ها از دور، حل این چالش‌­ها را امکان‌­پذیر کرده‌­است.

در زیر مزایا و معایب استفاده از پرینترهای سه بعدی برای ساخت خانه آورده شده‌­است.

دکور داخلی هوم اندمزایای ساخت دکوراسیون داخلی با پرینتر سه بعدی

کم بودن حاشیه خطا: به دلیل آنکه در این روش، ساختمان با استفاده از نرم­ افزار و ماشین­‌ها ساخته می­‌شود، احتمال بروز خطا به کمترین حالت خود می‌­رسد.

قیمت کم: هزینه اولین خانه ساخته شده با پرینت سه بعدی، 20% کمتر از ساخت همان خانه با استفاده از روش­‌های سنتی براورد شده است. همچنین به دلیل ارزان­تر شدن تکنولوژی‌­ها به مرور زمان، طبق تخمین­‌ها، این کاهش هزینه تا 10 الی 15 سال آینده به 40% خواهد رسید.

سرعت بسیار زیاد در ساخت

امکان استفاده از مواد اقتصادی: پرینترهای سه بعدی امکان استفاده از ترکیب مواد گوناگون را مانند ماسه و بتن و مواد تجدیدپذیر فراهم کرده­است.

معایب کم اما مهم

شاید استفاده از این تکنولوژی برای ساخت دکوراسیون داخلی به دلیل کوچک تر بودن و طراحی اسان­تر تقریبا خالی از نقص به نظر برسد، در ساخت احجام غول­‌آسایی مانند ساختمان‌­ها این روش دارای محدودیت­‌هایی است که دانستن آنها خوانندگان هوم اند را در شناخت بهتر این فناوری کمک خواهد کرد.

این پرینتر تنها برای ساختن دیوارها مناسب است: ساخته شدن فونداسیون­‌ها، لوله­‌کشی‌­ها، درها، پنجره­‌ها و سایر اجزاء در تکنولوژی پرینت سه بعدی خالی است.

نیاز به سرمایه‌­گذاری اولیه زیاد: سرمایه اولیه مورد نیاز برای راه‌­اندازی ماشین­‌های پرینت سه بعدی به نسبت از مقدار بالایی برخوردار است. بنابراین کمپانی­‌ها برای راه­‌اندازی اولیه کسب و کار  و تهیه ماشین­‌آلات مرتبط با مشکل مواجه هستند.

پرینتر سه بعدی دکور هوم اندنیروی کار: با توجه به نقش مهم نیروی کار انسانی در پرینت سه بعدی برای ساخت منزل، عدم وجود نیروی کار کافی و ماهر را در این زمینه شاید بتوان مانعی اصلی دانست. بنابراین تربیت کارگر ماهر برای نصب، تعمیرات، انبار کردن، جابجایی و نگهداری اجزای ساختمان نیازمند سرمایه­‌گذاری بلند مدت است.

محدودیت در ارتفاع: این تکنولوژی، فعلا برای ساخت ساختمان­های بسیار بلند کاربرد ندارند.

منبع: https://www.archdaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه