مشکل اصلی طراحی داخلی در دنیای امروز آن است که مردم آن را با دکوراسیون داخلی اشتباه می‌گیرند. در حالی که سابقا طراحی داخلی به عنوان شغلی نیازمند آگاهی­‌های علمی و شناخت و درک فضا، اصول و قواعد معماری و آیین‌نامه‌های مهندسی برای بهبود فضاهای داخلی معرفی شده ‌بود، در دهه‌های اخیر این شغل بیشتر به منبع درآمدی برای افرادی تبدیل شده‌است که بدون داشتن آگاهی­‌های لازم فضاهایی را به مشتریان واگذار می­‌کنند که فاقد طراحی اصولی و علمی فضا هستند. علاوه بر این، علاقه اکثر افراد به تغییر چیدمان لوازم منزل و وسایل تزیینی باعث می‌شود آنها اینطور فکر کنند که طراحان داخلی موفقی خواهند شد. در حالی که طراحی داخلی علمی است که بکار گفتن اصول صحیح و المان‌های درست را آموزش می‌دهد. شناخت المان های طراحی داخلی می‌تواند روزنه‌ای برای ورود علاقه‌مندان به وجه علمی‌تری از این زمینه باشد.

هوم اند در ادامه 7 المان از علم طراحی داخلی را برمی‌شمارد.

  • بافت و جنس یکی از المان های طراحی داخلی

بافت معمولا مهمترین عنصر در شکل‌گیری ظاهر و احساس منتقل شده در یک سطح است. جنس مواد می‌تواند به فضا عمق بخشیده و جو حاکم بر آن را تعیین کند. بافت مواد در طراحی داخلی معمولا به دو دسته تقسیم می‌شود. اول بافت ظاهری، که همان جنسی است که از یک ماده دیده می‌شود و دوم بافت و جنس واقعی، که علاوه بر ظاهر جنس واقعی شیئ مورد نظر را تعیین می­‌کند.

  • المان های طراحی داخلی هوم اند

  • فضا

فضا به عنوان عنصر اصلی و فونداسیونی برای طرح کلی داخلی به شمار می‌رود. بنابراین ضروری است که طراحان داخلی ابعاد و امکانات فضا را به خوبی بشناسند. فضا به دو نوع تقسیم می‌شود: فضاهای دو بعدی مانند کف‌ها و فضاهای سه بعدی که دارای عرض، طول و ارتفاع هستند. فضاهایی که ضرورتا دارای وسایل و لوازم منزل و دکوراسیون داخلی هستند، به فضاهای مثبت و فqاهای خالی به فضاهای منفی معروف هستند. طراح داخلی ماهر باید توان این را داشته باشد که میان فضاهای منفی و مثبت تعادل مناسبی ایجاد کند. هر فضای بیش از حد شلوغ یا بیش از حد خلوتی در ضاهای داخلی می‌تواند بر هم زننده این تعادل باشد.

  • فرم به عنوان یکی از المان های طراحی داخلی

فرم در دکوراسیون داخلی به طور کلی به معنی خطوط و مرزهایی است که یک جسم سه بعدی را تشکیل می‌دهد. به ویژه در خرید آنلاین دکوراسیون داخلی که نمی‌توانید لوازم منزل را از نزدیک ببینید باید تجسم کلی از قرارگیری آن در کنار بقیه اجزای دکوراسیون داخلی خود داشته‌باشید. اضافه کردن یک جزء به طراحی داخلی، به هماهنگی و تعادل فضا می‌افزاید. فرم‌ها به دو دسته کلی باز و بسته نیز تقسیم‌بندی می‌شوند. فرم‌های باز آنهایی هستند که می‌توان درونشان را دید.

  • نور

نورهای طبیعی و نورهای ایجاد شده به وسیله وسایل روشنایی، هر دو برای ایجاد یک طراحی داخلی زیبا لازم هستند. استفاده بجا از نورها می‌تواند در شاخص کردن رنگ‌ها، مواد و الگوهای به خصوص موثر باشد. همانطور که در مقاله سبک های پایه نورپردازی به آن اشاره شده است، طراحی نورپردازی یک فضا را می‌توان به سه سبک تقسیم بندی کرد. محیطی (Ambient)، تاکیدی (Accent) و تکلیفی (Task). از جمله مثال‌های نورپردازی تکلیفی می‌توان به لامپ‌های میز یا بالای تخت اشاره کرد که به منظور تسهیل وظیفه‌ای مشخص عمل می‌کنند. تاباندان نور تاکیدی نیز به منظور ایجاد تمرکز بر شیئی خاص مانند لوازم منزل یا وسایل تزیینی انجام می‌گیرد. نور محیطی شامل نوری است که برای کل فضا طراحی می‌شود تا جو حاکم بر محیط را تعیین نماید.

 

طراحی دکوراسیون هوم اند

  • خط

ترکیب خط ها می‌توانند زاینده اشکال مختلف باشند. همین اشکال هستند که هماهنگی، کنتراست یا یکپارچگی‌ را به فضا می‌بخشند. خط های عمودی، افقی، مورب و زیگزاگ هر کدام تاثیر مخصوصی بر بیننده دارند و نوع نگرش ویژه طراح داخلی را نمایان می‌کنند.

  • الگوها به عنوان یکی از المان های طراحی داخلی

طراحی داخلی هوم اندافزودن الگوها به یک محیط جذابیت و روح زندگی را به فضا می‌افزاید و با بکاربردن آنها در کنار رنگ‌های مناسب، به یکی از اجزای اصلی یک دکوراسیون داخلی زیبا تبدیل می‌شوند. الگوها می‌توانند هر شکلی داشته باشند. اغلب آنها از تکرار طرحی خاص ایجاد می‌شوند. بته جقه، که با ترکیب اشکال هندسی و نمادهای طبیعی مانند گیاهان به وجود آمده، توانسته است به یکی از محبوب ترین الگوها برای افراد بدل شود و در بیشتر اجزا دکوراسیون داخلی مانند روبالشتی‌ها و سطوح وسایل تزیینی بکار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه