Menu
ایرانیان از چه زمانی قاشق چنگال استفاده کردند؟

ایرانیان از چه زمانی قاشق چنگال استفاده کردند؟

چه شد که بشر دست به اختراع زد؟

ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که از همان ابتدای خلقت بشریت، انسان ها به دنبال این بودند که لوازم جدید تری بسازند تا پیشرفت کنند. آن ها همواره سعی داشتند از طبیعت الگو گرفته و برای راحتی خود وسایل متنوع اختراع کنند. اولین کشف و اختراع بشر را می توان آتش دانست؛ کشفی که به وسیله آن انسان یک جهش بزرگ پیدا کرد و رو به پیشرفت قدم برداشت.

تا قبل از اختراع و کشف آتش انسان ها برای گرم ماندن خود بسیار در عذاب بودند و در کنار این موضوع همیشه مجبور بودند غذا های خود را مانند حیوانات به صورت خام خورده و وسیله دفاعی مانند آتش نداشتند که بتوانند خود را از شر حیوانات در امان نگه دارند. اما با کشف آتش همه این مشکلات بر طرف شد و انسان به این درک رسید که با خلق وسایل جدید می تواند زندگی خود را هر چه بیشتر آسان کند.

تغییر در شکل و اختراعات ساخت بشر

خرید آنلاین قاشق چنگال

رفته رفته انسان لوازم و وسایل مورد نیاز جدید تری را برای زندگی خود اختراع کرد. یکی از این لوازم ضروری نیزه ها و وسایلی شبیه به چاقو های امروزی بود که برای شکار بکار برده می شد. انسان ها با استفاده از سنگ های نوک تیز و شکستن سنگ و چوب این وسایل را اختراع و برای شکار راحت تر خود از آن ها استفاده کردند.

کم کم با پدید آمدن زندگی شهر نشینی و خروج انسان از غار و ساخت خانه و کشاورزی به جای شکار وسایل ساخت دست بشر نیز تغییر کرد. قبل از ورود به شهر و زندگی در غار نیاز های انسان اولیه فرق داشت و بر حسب همان نیاز ها وسایل جدید ساخته و اختراع می شد اما بعد از ورود به شهر چون نیاز های وی تغییر کرد اختراعات و ابزار های دست ساز او نیز با تغییر رو به رو شد.

دلایل تغییر اختراعات بشر از نیزه و چاقو به وسایل تزئینی و وسایل دکوری

شاید این سوالی باشد که در ذهن همه ما وجود جای دارد و انکار پذیر نیست. به راستی یکباره این تغییر بزرگ چگونه رخ داد؟ با توجه به شهر نشین شدن انسان ها، آن ها مجبور شدند دست به ساخت وسایلی بزنند که نیاز های شهریشان را فراهم سازد. برای مثال قبل از شهر نشینی و در دوره غار نشینی انسان ها با پوست حیوانات و یا دست و حتی مانند حیوانات با دهان آب می نوشیدند؛ اما پس از گسترش شهر نشینی و شهر نشین شدن آن ها دست به ساخت ظروف سفالی با گل زدند و برای آشامیدن آب و یا خوردن غذا از آن استفاده می کردند.

با یاد گرفتن و ساخت ظروف سفالی و گلی، انسانی که همیشه به زیبایی علاقه داشت شروع به ساخت وسایل تزئینی و لوازم دکوری و به طور کلی دیگر ملزومات مورد نیاز برای انجام کار های روزمره خود و استفاده از این لوازم به عنوان ملزومات و لوازم خانه در زندگی شهر نشینی کرد. لوازمی مانند کوزه برای اینکه بتواند سختی راه رفتن تا چشمه برای آشامیدن آب را رفع کند ساخته شد و یا لوازم دکوری مانند مجسمه های گلی که تنها دلیل ساخته شدن آن زیبایی بود و تنها به عنوان لوازم دکوری در میان لوازم خانه استفاده می شد.

آغاز استفاده بشر از قاشق و چنگال

خرید آنلاین قاشق چنگال

متوجه شدیم که اختراعات بشر به دلیل نیاز های او رو به تغییر رفت ولی این تنها تغییر اختراعات بشر نبود و رفته رفته در طول زمان با توجه به تغییر نیاز ها و تغییر نحوه زندگی و محل زندگی و پدید آمدن حکومت ها و دولت ها تغییرات زیادی کرد.

اما یکی از مهم ترین نیاز های انسان نیاز به غذا خوردن برای زنده ماندن است و این را قطعا همه ما می دانیم؛ پس با توجه به این نیاز مهم این که انسان سعی کند روش های گوناگون برای پخت و خوردن غذا اختراع کند دور از انتظار نیست.

انسان ها در جهان تا همین سه قرن پیش و در ایران تا ۱۵۰ سال پیش با دست غذا میخوردند. کاری که شاید این روز ها برای مردم کاری غیر معمول و نا پسند باشد و همه این کار را بی فرهنگی بدانند اما در آن زمان به این شکل نبود و کاری معمول بود.

پیدایش قاشق و چنگال در سفره های ایرانی

سرزمین ایران به دلیل وسعت زیاد از همان دیر باز توانست ساخت وسایل و اختراعات بسیار زیادی را به خود منصوب کند. یکی از این اختراعات که مدت ها پیش پیدا و با بررسی های دقیق تر متوجه شدند که کار دست ایرانیان است قاشق های بزرگی بود که طول آن ها به ۵۰ / ۶۰ سانت و یا بیشتر می رسید و نسبت به قاشق های امروزی بسیار بزرگ بودند.

تخمین زده می شود که این قاشق ها مربوط به یک هزار سال پیش از میلاد باشد. اما انسان ها تا همین سیصد سال پیش با دست غذا میخوردند! پس این قاشق ها به چه کار آن ها می آمد؟ با توجه به تحقیقات تاریخنگاران انسان ها با این قاشق های بزرگ آب و نوشیدنی می آشامیدند و اصلا برای غذا خوردن از آن ها استفاده نمی کردند و و جزء وسایل خانه و وسایل آشپزخانه هایشان مثل امروز کاربرد نداشتند. به همین دلیل سایز این قاشق ها نسبت به قاشق هایی که ما امروزه در بین لوازم منزل و آشپزخانه های خود داریم فرق می کرد. اما این که چه شد این قاشق ها تبدیل به یکی از لوازم مهم منزل شد داستان آن بر می گردد به چند قرن اخیر.

قاشق ها کم کم برای زیبایی و سهولت در خوردن غذا و دوری از مریضی ها وارد زندگی مردم شد. طبق شواهد ابتدا ایتالیایی ها از قاشق در کنار چاقو برای خوردن غذا استفاده می کردند و بعد ها کم کم به استفاده از چنگال نیز روی آوردند و به این ترتیب اولین کشوری بودند که از چنگال استفاده می کرد. پس از آن کشور های اروپایی از این وسیله استفاده کردند و تبدیل به وسیله ای مهم در زندگی و از ملزومات لوازم آشپزخانه خانه منازل آن ها شد. البته ناگفته نماند که در آمریکا که امروزه یکی از مهم ترین کشور های دنیا است تا زمان قبل از انقلاب بزرگ آمریکا از چنگال هیچ استفاده ای نمی شد و حتی نمی دانستند این وسیله چیست؟!

تاریخچه ورود قاشق و چنگال به عنوان لوازم اصلی آشپزخانه در ایران

فروشگاه اینترنتی لوازم آشپزخانه

اگر با تاریخ ایران آشنا باشید می دانید که حدود ۱۳۰ سال پیش پادشاهی به نام ناصرالدین شاه زندگی می کرد که به سفر ها خارجی و آشنایی با تمدن های دیگر کشور ها علاقه زیادی داشت و به سبب همین سفر های متعدد بسیاری از اختراعات اروپاییان را به ایران آورده و باعث پیشرفت ایرانیان نیز می شد. یکی از این اختراعات قاشق و چنگال بود که ابتدا توسط صدر اعظم ناصرالدین شاه به او آموزش و پس از سفر به خارج از کشور و بازگشت به ایران وی این ابزار مهم مورد نیاز برای سهولت در غذا خوردن به شکل فرهنگ متمدن را وارد منازل ایرانی ها کرد.

البته این قاشق و چنگال های اولیه در ایران گران قیمت بودند زیرا از جنس نقره، مس و… و دسته آن ها نیز از جنس عاج‌ و چوب بود. اما پس از اینکه تبدیل شد به یکی از ملزومات مهم زندگی و جزء اصلی لوازم منزل هر ایرانی شد با عناصر مقرون به صرفه تر تولید و قیمت آن ارزان شد تا همه مردم بتوانند از آن در میان لوازم آشپزخانه خود و برای غذا خوردن استفاده کنند.

امروزه بدون وجود قاشق و چنگال ها نمی توانیم غذا بخوریم و حتی بسیاری از ما غذا خوردن با دست را نبود فرهنگ کافی می دانیم و این در حالی است که بالاتر گفتیم این عادت خوردن غذا با قاشق و چنگال کمتر از ۱۳۰ سال است که وارد فرهنگ ما ایرانی ها شده است و قبل از آن همه ایرانی ها با استفاده از دست های خود غذا می خوردند.

فروشگاه هوم اند، یکی از فروشگاه های تخصصی در زمینه دکوراسیون داخلی و لوازم خانه و آشپزخانه می باشد که هدف آن ارائه محصولات در کیفیت های عالی با بهترین قیمت می باشد. شما می توانید خریدی متفاوت را در این فروشگاه اینترنتی تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه