Menu
فروشگاه آنلاین صنایع دستی

صنایع دستی در ایران و تاریخچه آن

صنایع دستی از دیرباز طرفداران زیادی داشته اند و همیشه افراد زیادی به این هنر ارزشمند بهای زیادی داده و سعی در درست کردن و یا تهیه آن ها داشته اند. در واقع محصولاتی که به آن ها نام صنایع دستی اطلاق می شود، نشان دهنده نماد و اصالت و هنر یک کشور است.

به این صورت می توان گفت آن جایی که هنر و فرهنگ یک ملت با هم ترکیب می شود منجر به تولید این محصولات ارزشمند و با اصالت شده و برخی از آن ها چنان اصالتی در خود دارند که خود به تنهایی نماد و معرف یک کشور هستند.

فرش های دستباف از اصلی ترین اجزاء صنایع دستی ایران

خرید آنلاین فرش ایرانی

از جمله این محصولات در کشور خودمان می توان به فرش های دستباف اشاره کرد. در واقع در تار و پود آن ها اصالت ایرانی موج  می زند و در حقیقت تبدیل به نماد فرهنگی کشور ما در حوزه صنایع دستی شده اند.

تاریخ ایرانیان از دیر باز تا کنون فراز و نشیب های زیادی داشته است و آن چه که در طی این فراز و نشیب ها ثابت مانده این است که ایرانیان از ابتدا به هنر ارزش و بهای زیادی می دادند و همیشه سعی در ساخت لوازم دکوری و زیبا داشته اند. به همین دلیل است که اکنون صنایع دستی ایران در جهان حرف اول را می زنند و مشهوریت آن ها به حدی رسیده که به کشور های دیگر صادر می شوند و یا توریست ها در سفر های خود به ایران، سعی در تهیه این صنایع دستی دارند. همچنین هر یک از شهر های ایران نیز به نوعی صنایع دستی مربوط به خود را دارند که معرف آن شهر است و در واقع به عنوان سوغات مخصوص به آن شهر شناخته شده اند.

برخی افراد با شنیدن کلمه صنایع دستی تصور می کنند تمام مراحل ساخت این محصولات باید به کمک دست باشد اما این طور نیست و می توان در برخی از موارد جزئی از ماشین هایی نیز برای ساخت این محصولات استفاده کرد اما مراحل اساسی آن حتما باید به کمک دست ساخته و شکل داده شوند.

در تهیه و ساخت صنایع دستی ایران به چه نکاتی باید توجه داشت؟

نکته قابل توجه این است که مواد اولیه استفاده شده در ساخت این محصولات بهتر است که از مواد بومی و محلی خود کشور باشد و در واقع این مواد اولیه وارداتی نباشند تا هر چه بیشتر بتوانند اصالت ایرانی بودن را در ساخت خود به نمایش گذارند.

خرید اینترنتی فرش ایرانی

ویژگی های مثبت صنایع دستی ایران

ویژگی های مثبت صنایع دستی ایران را می توانیم قابلیت اشتغال زایی آن و توانایی ایجاد کسب درآمد مناسب از طریق آن ها بر شماریم. البته این نکته را باید در نظر گرفت که قیمت این محصولات باید مقرون به صرفه باشند تا اکثر افراد قابلیت دسترسی به این محصولات ارزشمند را داشته باشند و بتوانند آن را در میان لوازم دکوری خانه های خود جای دهند و یا یک  یادگاری از سفر خود داشته باشند. البته لازم به ذکر است که ارزش واقعی این محصولات آن قدر زیاد است که نمی توان روی آن ها قیمت گذاشت چرا که حامل فرهنگ غنی یک ملت است. یادگیری ساخت این محصولات نیز می تواند به صورت خانوادگی باشد یعنی مادر به فرزند خود آموزش دهد و یا افرادی باشند که در کلاس های آموزشی به دیگران آموزش دهند.

حوزه صنایع دستی موجود در ایران

حوزه این محصولات بسیار گسترده است و در واقع از این محصولات می توان به:

 1. فرش های دستباف
 2. حصیر بافی
 3. قلاب بافی
 4. معرق کاری
 5. سفالگری
 6. حکاکی روی سنگ
 7. محصولات حاصل از چرم
 8. زیورآلات متنوع
 9. و…

اشاره کرد. هر کدام از این محصولات خود به تنهایی حرفی برای گفتن دارند و در جزء به جزء آن ها فرهنگ اصیل ایرانی زنده است و نفس می کشد.

تاریخچه طراحی و تولید انواع فرش های دستباف ایرانی

در بین تمام این محصولات فرش دستباف ایرانی یکی از اصلی ترین و زیباترین هنر های ایرانی است به طوری که امروزه هیچ خانه ای بدون را بدون فرش نخواهید یافت. این فرش های دستباف ایرانی نه تنهای جزء اصلی لوازم خانه را تشکیل می دهند بلکه اشکال مختلف آن مانند تابلو فرش ها را به عنوان لوازم دکوری منزل به کار می برند. این فرش ها و اشکال مختلف آن از گذشته های بسیار دور یعنی حدود سده 17 هجری شمسی توسط اقوام مختلف ایرانی در طرح ها و ابعاد و اشکال مختلف نظیر:

 1. زیلو ها
 2. روفرشی ها
 3. قالیچه ها
 4. گلیم ها
 5. و…

بافته و عرضه می شدند و جای خود را به عنوان لوازم منزل و یا لوازم دکوری در خانه ها باز می کردند. تلاش اقوام ایرانی باعث شد که اکنون فرش ایرانی به جایگاه جهانی دست یابد و به عنوان یکی از افتخارات کشورمان شناخته شود.

سفالگری یکی از افتخارات صنایع دستی ایران علاوه بر فرش دستباف

از دیگر افتخارات صنایع دستی ایران علاوه بر فرش های دستباف می توان به آثار سفالی آن اشاره کرد که قدمت آن به بیش از ۱۰ هزار سال پیش باز می گردد و در حقیقت این ظروف سفالی به خوبی گویای هنرمند بودن ایرانی ها بوده است چرا که ایرانی ها توانستند با استفاده از گل که در واقع در نگاه اول چیز ساده ای به نظر می رسد آثاری را خلق کنند که در سطح جهان شناخته شده باشند. همچنین لازم به ذکر است در ساخت آثار تاریخی نیز از اشکال سفالی استفاده های زیادی شده است.

برخی از ظروف ساخته شده از سفال از زمان های قدیم همچنان باقی مانده اند و به عنوان آثار ارزشمند و تاریخی از آن ها در موزه ها و یا مکان های تاریخی گردشگری ایران نگهداری می شود. همچنین این هنر قدیمی ایرانی از گذشته تا به امروز نیز با طراحی اشکال هندسی و لوازم دکوری مختلف باعث شده اند افراد هرچه بیشتر در پی تهیه این ظروف و لوازم دکوری سفالی و استفاده از آن ها در بین لوازم منزل خود باشند.

کنده کاری روی سنگ یک هنر تاریخی در میان صنایع دستی ایران

از دیگر هنر هایی که ایرانی ها از گذشته تا به امروز آن را حفظ کرده اند کنده کاری روی سنگ ها است و از آن به عنوان حکاکی روی سنگ نیز یاد می شود. البته حکاکی روی سنگ تنها به جنبه صنایع دستی و هنری بودن آن مربوط نمی شود چرا که از گذشته های بسیار دور که هنوز کاغذ اختراع نشده بود، افراد نوشته های خود را روی سنگ ها می نوشتند و پس از مدتی به کندن طرح های زیبا روی سنگ ها پرداختند و آثار زیبایی از هنر دست خود خلق کردند. برخی از نمونه های آن نیز همچنان موجود می باشد.

بافندگی صنعت دستی دیرینه ایرانی

خرید آنلاین صنایع دستی

ایرانی ها در کار های بافندگی نیز پیشرفت قابل توجهی داشته اند و توانستند با استفاده از حصیر به بافت محصولاتی همچون زیلو ها، کلاه های حصیری و دیگر لوازم دکوری بپردازند. محصولات حصیری به عنوان سوغات شهر سیستان و بلوچستان نیز شناخته شده اند. همچنین با استفاده از کاموا نیز توانستند لباس های زیبا و همچنین محصولات بافتنی قابل توجهی ببافند.

صنعت دستی ایران در حوزه معرق کاری، تولید زیورآلات و قلاب دوزی

ایران در صنعت معرق کاری نیز پیشرفت زیادی داشته است به طوری که این طرح های معرق شده با زیبایی چشم گیری را که روی چوب خلق می کنند در حال حاضر به کشور های دیگر هم صادر می شود که طرفداران زیادی دارند. همچنین استفاده از زیورآلات نیز از گذشته تا امروز طرفداران زیادی را در بین خانوم ها داشته اند. حال اگر این زیورآلات کار دست باشند، برای مثال سنگ های استفاده شده در آن ها که با دست شکل داده شده باشند، ارزش بیشتری خواهند داشت. همچنین با استفاده از هنر قلاب دوزی هم ایرانیان توانستند طرح های زیبایی روی لباس ها خلق کنند که در واقع به ایجاد تنوع هر چه بیشتر در لباس ها کمک کرد .

البته هنر صنایع دستی تنها به کشور ایران محدود نمی شود و امروزه در همه جای جهان پیشرفت در این زمینه به چشم می خورد. برای مثال کشور هند نیز در حوزه صنایع دستی پیشرفت خوبی داشته و توانسته محصولات متنوع و زیبایی را تولید کند. اما آنچه که لازم به ذکر است، این هنر در کشور های جهان سوم پر اهمیت تر می باشد چرا که صرف نظر از جنبه هنری بودن آن، به توسعه اقتصادی و اجتماعی نیز کمک می کند و بسیاری از افراد کوچ نشین به کمک همین صنایع دستی امرار معاش می کنند و زندگی خود را می گذرانند چرا که این افراد علاوه بر فروش این وسایل می توانند از طریق آموزش آن نیز کسب درآمد کنند.

شما می توانید با مراجعه به وبسایت هوم اند درمورد هر آنچه مربوط به لوازم خانه و دکوراسیون داخلی است، اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید و همچنین برای خرید لوازم خانه و آشپزخانه از وبسایت فروشگاهی هوم اند دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه